Zagreb, 10. listopada 2024. - Europska investicijska banka (EIB) i Hrvatska udruga banaka (HUB) zajednički su organizirali Europski doručak  pod nazivom "Financiranje zelene i plave ekonomije: prilike i izazovi za hrvatske banke".

Susret je imao za cilj produbiti razumijevanje koncepta zelene i plave ekonomije te predstaviti kriterije i financijske instrumente koje EIB nudi za podršku održivim projektima. Zelena ekonomija fokusira se na smanjenje ekoloških rizika i ekoloških nedostataka, a plava ekonomija na održivo korištenje morskih i obalnih resursa za ekonomski rast, poboljšanje života i očuvanje ekosustava.

Događanje je otvorila Slađana Ćosić, voditeljica Ureda EIB-a u Hrvatskoj. U svom uvodnom govoru istaknula je ključnu ulogu financijskog sektora u tranziciji prema održivom gospodarstvu. Naglasila je važnost ulaganja u projekte koji doprinose borbi protiv klimatskih promjena i zaštiti okoliša te predstavila konkretne prilike koje EIB pruža financijskim institucijama u Hrvatskoj.

"Financijske institucije imaju jedinstvenu priliku i odgovornost podržati projekte koji će oblikovati održivu budućnost Hrvatske. EIB kroz bliska partnerstva s posredničkim bankama aktivno promiče zelene projekte u svim segmentima gospodarstva te pruža i podršku kroz povoljne financijske instrumente i tehničku pomoć," izjavila je Ćosić.

Nakon uvodnih riječi, sudionici su aktivno sudjelovali u interaktivnim i konstruktivnim raspravama. Program je uključivao predavanja renomiranih stručnjaka iz EIB-a:

  • Daniela Diedrich-Ristić i Stefanie Lindenberg, stručnjakinje iz EIB-ovih sektora za ekonomska i socijalna pitanja te sektora za energiju, predstavile su kriterije prihvatljivosti za financiranje projekata u području zelene i plave ekonomije. Naglasile su ključne faktore koje projekti moraju zadovoljiti, uključujući održivost, inovativnost i dugoročnu korist za zajednicu.
  • Giulio Ventura, savjetnik iz EIB-ovog Savjetodavnog centra, govorio je o dostupnoj tehničkoj pomoći i kapacitetima za izgradnju namijenjenima financijskim posrednicima. Istaknuo je važnost stručne podrške u fazama planiranja i implementacije projekata te predstavio alate koje EIB nudi za olakšavanje tih procesa.
  • Yidan Shen-Gress, predstavnica EIB-ovog odjela PMM (Upravljanje i praćenje projekata), izložila je konkretne primjere iz prakse i objasnila korake provedbe posredovanog financiranja. Kroz studije slučaja ilustrirala je uspješne projekte koji su već implementirani u drugim europskim zemljama, pružajući vrijedne uvide i lekcije za hrvatske institucije.

Susret je pružio platformu za otvorenu diskusiju o izazovima i prilikama ulaganja u održive projekte u Hrvatskoj. Sudionici su istaknuli potrebu za većom suradnjom između financijskih institucija, javnog sektora i međunarodnih organizacija kako bi se prevladale prepreke u financiranju i implementaciji takvih projekata.

Događanje je zaključeno pozitivnim tonom, uz izraženu želju svih sudionika za nastavkom suradnje i dijeljenja znanja u području financiranja održivih projekata. Dogovoreni su sljedeći koraci koji uključuju daljnje edukacije i potencijalne zajedničke inicijative, s ciljem poticanja razvoja zelene i plave ekonomije u Hrvatskoj.

Kategorija